powrót do oferty

Psychodermatologia

Wizyta

Zaburzenia dermatologiczne i psychiczne często występują razem

Stres zaostrza problemy skórne. Widoczne defekty wyglądu powodują, że chorzy gorzej znoszą codzienność.

Skóra jest Twoją wizytówką! Jej stan wpływa na to jak jesteś postrzegany przez otoczenie. Dobry wygląd poprawia samoocenę, pomaga w pracy i w życiu towarzyskim, wpływa pozytywnie właściwie na wszystkie obszary funkcjonowania.

Badania pokazują, że u około 40% pacjentów dermatologicznych występują zaburzenia psychiczne. Wynika z tego, że lekarz dermatolog na codzień ma kontakt z pacjentami z problemami psychicznymi.

Oszpecające choroby skóry  często powodują emocjonalne problemy związane z brakiem akceptacji własnego, zmienionego wyglądu. Mogą prowadzić do niskiej samooceny, depresji, lęku, zaburzeń seksualnych, trudności w relacjach, skłonności do uzależnień, a w skrajnych przypadkach także do myśli i tendencji samobójczych. Dlatego tak ważna jest współpraca dermatologa i psychiatry.

Najczęstszym zaburzeniem towarzyszącym chorobom skóry jest depresja.

Podstawową formą leczenia pacjentów ze schorzeniami psychodermatologicznymi jest psychoterapia. U chorych z nasilonymi objawami depresyjnymi, fobią społeczną lub innymi zaburzeniami lękowymi stosuje się zwykle leki przeciwdepresyjne. Taka strategia sprawdza się w leczeniu np. świądu psychogennego, łuszczycy, pokrzywki, łysienia plackowatego, czy nadmiernego pocenia się.

Inne objawy, które powinni leczyć wspólnie dermatolog z psychiatrą to samouszkodzenia, czyli przymusowe manipulacje w obrębie zdrowej skóry jak drapanie, skubanie, czy  wyciskanie niewielkich zmian. Mogą prowadzić do powstawania ran, infekcji i blizn. Najczęściej mają związek ze stresem. Pacjentom ze skłonnością do samouszkodzeń może pomóc psychoterapia ukierunkowana na redukcję stresu i wykształcenie innych sposobów radzenia sobie z napięciem emocjonalnym. W przypadkach cięższych samouszkodzeń wskazane jest  leczenie farmakologiczne. Inaczej bowiem zaleczony problem będzie stale nawracał.

Nie zdziw się jeśli konsultujący Cię lekarz dermatolog zaproponuje wizytę u psychiatry. Z naszych doświadczeń wynika, że to ma sens i potwierdzają tę tezę badania z zakresu psychodermatologii. Dlatego w naszej klinice  dermatolodzy ściśle współpracują  z psychiatrą.

Masz pytania – zadzwoń!

Umów się na wizytę.

Wyślij email: gabinet@dermapuls.com.pl

lub zadzwoń pod numer:  +48 71 322 69 09 lub +48 515 22 88 99

Wrocław, ul. Barycka 1-3 
(wejście od ul. Prusa)

 

 

 

 

Wrocław, ul. Barycka 1/3
(wejście od ul. Prusa)

 


Czy wiesz, że:

Laser Discovery Pico należy do najnowszej generacji laserów pikosekundowych.

Inne z tej kategorii

psychoterapia

Psychoterapia

Podróż do siebie samego

mail iconkontakt

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

Anty-spam:

Administratorem Twoich danych osobowych jest Derma Puls Centrum Dermatologii Estetycznej siedzibą we Wrocławiu przy ul. Baryckiej 1/3. Informujemy, że podanie przez Ciebie adresu e-mail jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa zawarte w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce poprawności. W razie pytań jesteśmy dostępni pod adresem: gabinet@dermapuls.com.pl