powrót do bazy wiedzy

Baza wiedzy

ŁUSZCZYCA

Przewlekła choroba skóry

 

Łuszczyca to niezakaźna, przewlekła i nawrotowa choroba skóry. Uważa się, że za rozwój choroby, obok zaburzeń immunologicznych (układu odpornościowego), odpowiedzialne są cechy genetyczne (osobnicze) oraz różne czynniki środowiskowe.

 

Choroba może ujawniać się w każdym wieku.  Wyróżnia się dwie postacie łuszczycy:

 

typu I – tzw. łuszczyca dziedziczna – ujawnia się w młodym wieku, częściej występuje również u innych członków rodziny, zmiany mogą okresowo mieć postać licznych, rozsianych grudek i tarczek łuszczycowych

typu II – tzw. łuszczyca sporadyczna – pierwsze zmiany pojawiają się zwykle między 40 a 60 r.ż., często bez innych przypadków choroby w rodzinie; są to zwykle pojedyncze ogniska zajmujące łokcie, kolana, skórę głowy, czasem łydki i okolicę krzyżową

 

Łuszczyca najczęściej ujawnia się w wyniku zadziałania jednego lub kilku tzw. czynników wyzwalających.

Do najczęstszych należą:

– choroby infekcyjne przebiegające z podwyższoną temperaturą i ogólnym złym samopoczuciem (np. angina ropna)

– urazy – zadrapania, rany, blizny chirurgiczne, tatuaże, szczepienia, oparzenia, ukąszenia owadów

– długotrwały ucisk – powodowany np. przez ubranie

– inne choroby skóry – np. trądzik różowaty, ŁZS

– niektóre leki

– silny stres, jak również przeżycie emocjonalne (np. własny ślub)

-> palenie papierosów – nasila reakcję zapalną w skórze

-> nadużywanie alkoholu – powoduje częstsze nawroty choroby lub utrzymywanie się zmian skórnych

 

Łuszczycę określa się jako chorobę przewlekłą i nawrotową. Trwa ona wiele lat i przebiega z okresami remisji.

Podstawową zmianą skórną w łuszczycy jest drobna, czerwona grudka, pokrywająca się srebrzystą łuską. Grudki stopniowo zlewają się, tworząc większe tarczki o średnicy 2-3 cm, które mogą również łączyć się ze sobą przybierając postać większych ognisk łuszczycowych. Nieleczone ogniska pokrywają się coraz grubszą warstwą łuski.

 

Łuszczyca lokalizuje się w charakterystycznych miejscach najczęściej na łokciach i kolanach – w miejscach narażonych na stałe, drobne urazy i pocieranie, w okolicy krzyżowo-lędźwiowej i na skórze głowy. Choroba może jednak wystąpić wszędzie, na szczęście stosunkowo rzadko pojawia się na twarzy.

  • – łuszczyca łagodna – do 3% powierzchni ciała
  • – łuszczyca umiarkowana – od 3% do 10% po wierzchni ciała
  • – łuszczyca ciężka – powyżej 10% powierzchni ciała

 

U części pacjentów zmiany łuszczycowe nie swędzą, jednak u ok. 60-70% chorych świąd jest dość dokuczliwy. Skóry zajętej łuszczycą nie należy drapać – można bowiem w ten sposób zaostrzyć przebieg choroby i spowodować pojawienie się nowych zmian łuszczycowych.

 

Rodzaje łuszczycy

– łuszczyca zwykła

– łuszczyca krostkowa

– łuszczyca stawowa, łuszczycowe zapalnie stawów

– erytrodermia łuszczycowa

 

* Łuszczyca a paznokcie

U niektórych osób zmiany na płytkach paznokciowych pojawiają się na wiele lat przed ujawnieniem się typowej łuszczycy na skórze. Mogą być to punkcikowate zagłębienia lub też prześwitujące przez płytkę żółtawe plamy. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby dochodzi do pojawienia się zmian znacznie bardziej nasilonych. Należy do nich gromadzenie się mas rogowych pod płytką (tzw. hiperkeratoza) unoszące jej wolny brzeg nad opuszek, pogrubienie paznokci, czasem oddzielanie się płytki od podłoża.

ostrzykiwanie preparatem sterydowym

 

Łuszczyca jest chorobą, na którą nie wynaleziono jeszcze skutecznej terapii pozwalającej na całkowite się jej pozbycie. Są jednak sposoby na wyleczenie zmian łuszczycowych obecnych na skórze, które wraz z odpowiednią pielęgnacją i przestrzeganiem zaleceń lekarza, mogą zmniejszyć częstotliwość nawrotów choroby.

 

Skóra osób chorych na łuszczycę w okresach remisji nie wymaga specjalnego postępowania, natomiast w okresach zaostrzeń niezbędna jest odpowiednia jej pielęgnacja.

 

LECZENIE

Gotowe lub specjalnie przygotowywane leki, stosowane w miejscowym leczeniu łuszczycy, dostępne są w różnych postaciach. Mogą mieć formę maści, kremów, płynów, emulsji, żelu, szamponów. Podłoże leku dobieramy w zależności od lokalizacji zmian i preferencji chorego. W leczeniu łuszczycy stosujemy  w naszym gabinecie również naświetlanie LED oraz karboksyterapię.

 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Umów się na konsultację dotyczącą leczenia i pielęgnacji skóry z łuszczycą.

 

Wrocław, ul. Barycka 1/3
(wejście od ul. Prusa)

 


Czy wiesz, że:

Jednym z największych odkryć w medycynie estetycznej ostatnich lat, jest stosowanie rozpuszczalnych nici liftingujących, bez dłuższego okresu rekonwalescencji i bez znieczulenia ogólnego.

Inne z tej kategorii

HIRSUTYZM

Niwelowanie nadmiernego owłosienia

ZADBAJ O SKÓRĘ PO LECIE!

Powakacyjna regeneracja ciała

ESTHECHOC

Czekolada na zdrowie!

OKOLICA OKA

Jak o nią dbać?

LATEM POSTAW NA WITAMINĘ C!

Ochrona i pielęgnacja

PROMIENIOWANIE UV

Co warto wiedzieć?

mail iconkontakt

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

Anty-spam:

Administratorem Twoich danych osobowych jest Derma Puls Centrum Dermatologii Estetycznej siedzibą we Wrocławiu przy ul. Baryckiej 1/3. Informujemy, że podanie przez Ciebie adresu e-mail jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa zawarte w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce poprawności. W razie pytań jesteśmy dostępni pod adresem: gabinet@dermapuls.com.pl