powrót do bazy wiedzy

Baza wiedzy

Komórki macierzyste w ortopedii

Innowacyjne leczenie narządów ruchu

Odkrycie ogromnego potencjału tkwiącego w komórkach macierzystych przyniosło istotny przełom w medycynie. Nieustannie prowadzone są badania nad skutecznością terapii z ich wykorzystaniem, te które zostały już opublikowane potwierdzają wysoką skuteczność terapii komórkowej i wskazują na osiąganie spektakularnych rezultatów terapeutycznych.

 

 

Komórki macierzyste, uznane za cenne narzędzie medycyny regeneracyjnej z powodzeniem wykorzystywane są w różnych jej dziedzinach, wspomagają one bowiem procesy naprawcze w organizmie. W komórkach macierzystych pokłada się duże nadzieje również w ortopedii wykorzystując jedną z odmian, czyli właśnie komórki mezenchymalne (MSC). Tym samym znajdują one coraz szersze zastosowanie w leczeniu schorzeń narządu ruchu.

 

Doskonałym źródłem komórek macierzystych jest tkanka tłuszczowa. Pozyskane z niej komórki zwane  ADSC (Adipose Derived Stem Cell) są komórkami mezenchymalnymi  (MSC) i z powodzeniem stosowane są w terapiach leczniczych i regeneracyjnych. Tkanka tłuszczowa jest łatwo dostępna i można ją pozyskiwać w dużych ilościach bez uszczerbku na zdrowiu pacjenta. Komórki macierzyste są w niej „uwięzione” i aby mogły stać się skutecznym narzędziem terapeutycznym, muszą zostać uwolnione w sposób, który ich nie uszkodzi. Pobranie tkanki tłuszczowej odbywa się poprzez zabieg liposukcji laserowej (LipoLife 3G), następnie tłuszcz poddawany jest specjalistycznej separacji i przetwarza się go na frakcję zrębu naczyniowego (SVF) bogatą właśnie w cenne mezenchymalne komórki macierzyste.

 

Terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych w dziedzinie ortopedii może stanowić ogromną szansą w leczeniu sportowców, osób które uprawiają sport rekreacyjnie, zarówno ludzi młodych, jak i starszych. Terapia może przywrócić sprawność chorym cierpiącym z powodu zwyrodnienia stawów (biodrowych i kolanowych), a czasami może wyeliminować lub opóźnić konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego.

 

Stosowanie terapii komórkami macierzystymi w ortopedii zgodne jest z tendencjami wytyczonymi przez Międzynarodowe Towarzystwo Leczenia Chrząstki (ICRS – International Cartilage Repair Society). Ustaleń dokonano podczas głównej Międzynarodowej Konferencji ICRS w 2013r. w Izmirze (Turcja), w której corocznie biorą udział naukowcy, chirurdzy ortopedzi i inne osoby zajmujące się tematyką chrząstki stawowej z całego świata. Potwierdzono, że mezenchymalne komórki macierzyste stosowane w medycynie sportowej i ortopedii zmniejszają ból i przywracają funkcję stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł (regeneracja).

 

Coraz częściej nowe terapie – osocze bogatopłytkowe a zwłaszcza właśnie komórki macierzyste mogą być stosowane zamiast endoprotezy lub wydłużyć czas do operacji. Jeżeli jednak zabieg chirurgiczny jest niezbędny, to po jego wykonaniu istnieje możliwość zastosowania dodatkowo terapii z komórkami macierzystymi.

 

Komórki macierzyste umożliwiają zastąpienie uszkodzonych lub chorych tkanek, dzięki niepowtarzalnej zdolności do różnicowania się. Te niezwykłe komórki mają trzy cechy, odróżniające je od reszty komórek: są niewyspecjalizowane – nie mają specyficznej struktury dorosłej komórki, są zdolne do podziałów przez długi czas i mogą zmieniać swoją postać stając się komórkami jednego typu, np. właśnie chrząstki lub kości. Kiedy w organizmie dochodzi do urazu, zapalenia czy infekcji lub mamy do czynienia z procesem starzenia, obumierają dane komórki. Właśnie wtedy następuje aktywacja komórek macierzystych, które gotowe są do odbudowy tych, które uległy uszkodzeniu. W procesie terapii stosuje się metody koncentracji komórek macierzystych, aby zagęszczony materiał mógł zostać podany w chore miejsce i wzmożyć oraz przyspieszyć regenerację i odbudowę uszkodzonych części stawu.

 

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU

 

Przed zabiegiem niezbędna jest odpowiednia kwalifikacja lekarska, podczas której ortopeda ocenia rodzaj i stopień zmian oraz analizuje, czy dane schorzenie rokuje na regenerację i odbudowę. Ważne jest w niektórych przypadkach wykonanie wcześniejszych badań, np. rezonansu magnetycznych. Niestety dyskwfalifikuje się chorych z uszkodzeniami chrząstki stawowej IV stopnia, ponieważ w takim przypadku nie ma szans na regenerację (nie da się regenerować tego, czego tak naprawdę już nie ma).

Każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy. Należy pamiętać, że nie można zapewnić, ze terapia pomoże każdemu w takim samym stopniu.

 

ZABIEG

 

W wyniku podania w staw zastrzyku z zawiesiną komórek macierzystych, które wypełniają jego wnętrze, następuje aktywacja czynników fizjologicznych do działania przeciwzapalnego i gojenia uszkodzonej tkanki.

Uszkodzone tkanki wysyłają impulsy, które następnie odbierane są przez komórki macierzyste, te przekształcają się w wyspecjalizowane typy komórek naprawiających ubytki. Przykładowo komórki macierzyste wszczepione do uszkodzonej chrząstki posiadają zdolność przekształcania się w komórki chrząstki i wspomagają jej odbudowę. Rozpoczęty proces regeneracji przy kontynuacji kompleksowego leczenia może zakończyć się pełnym powrotem do sprawności fizycznej.

 

 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Zapisz się na konsultację w sprawie leczenia komórkami macierzystymi w ortopedii.

 

Wrocław, ul. Barycka 1/3
(wejście od ul. Prusa)

 


Czy wiesz, że:

Z upływem czasu w naszej skórze jest coraz mniej kwasu hialuronowego. Przyczynia się to zmniejszenie sprężystości skóry, utraty prawidłowego nawilżenia – co wpływa na powstawanie zmarszczek. Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym przywraca harmonijny wygląd twarzy i poprawia kondycję skóry.

Inne z tej kategorii

ŁUSZCZYCA

Przewlekła choroba skóry

HIRSUTYZM

Niwelowanie nadmiernego owłosienia

ZADBAJ O SKÓRĘ PO LECIE!

Powakacyjna regeneracja ciała

ESTHECHOC

Czekolada na zdrowie!

OKOLICA OKA

Jak o nią dbać?

LATEM POSTAW NA WITAMINĘ C!

Ochrona i pielęgnacja

mail iconkontakt

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

Anty-spam:

Administratorem Twoich danych osobowych jest Derma Puls Centrum Dermatologii Estetycznej siedzibą we Wrocławiu przy ul. Baryckiej 1/3. Informujemy, że podanie przez Ciebie adresu e-mail jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa zawarte w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce poprawności. W razie pytań jesteśmy dostępni pod adresem: gabinet@dermapuls.com.pl