Zabiegi

BRUKSIZM

Terapia toksyną botulinową

 

Bruksizm, czyli tzw. „zgrzytanie zębami”, spowodowany jest nadmierną, mimowolną aktywnością mięśni żwaczy, prowadzącą do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie.

 

Bruksizm ma dwie postacie – pierwsza występuje w czasie snu, druga – w czasie tzw. „czuwania”. Bruksizm w czasie czuwania jest zjawiskiem kontrolowanym przez pacjenta, polega na bezdźwięcznym zaciskaniu zębów. Bruksizm w czasie snu jest nieświadomym działaniem, objawia się głównie zgrzytaniem prowadzącym do patologicznego starcia zębów.

 

Początkowymi objawami bruksizmu są, oprócz zgrzytania zębami, ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego (okolica ucha), bolesność policzków przy dotyku, ból głowy. W późniejszym stadium choroby dochodzi do starcia zębów, pęknięć szkliwa, maceracji śluzówki policzków. Dochodzi ponadto do stanów zapalnych i zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych, które nie spełniają prawidłowo swojej funkcji. Często zmiany wywołane bruksizmem są bardzo bolesne i jest to ból promieniujący nie tylko w okolice głowy, ale również obręczy barkowej a nawet kręgosłupa.

 

Bruksizm oprócz objawów ogólnoustrojowych, objawów dotyczących mięśni twarzy i obręczy barkowej, jak i objawów w jamie ustnej, wpływa na wygląd i estetykę twarzy. Pacjenci z bruksizmem mają charakterystyczne rysy twarzy – ma ona kształt zbliżony do kwadratu lub prostokąta w wyniku nadmiernego obciążenia funkcjonalnego mięśni żwaczy i związanego z tym przerostu, szczególnie w okolicy dolnych przyczepów mięśnia żwacza.

 

LECZENIE

 

Leczenie bruksizmu ma na celu ochronę zębów przed ścieraniem, osłabienie nadmiernej aktywności mięśni żwaczy oraz naukę kontrolowania stresu i odruchu zaciskania zębów. Czasami włącza się farmakoterapię.

 

Jednym z etapów leczenia bruksizmu jest nałożenie tzw. szyn relaksacyjnych – przezroczystych nakładek na zęby nakładanych na noc, które uniemożliwiają ich ścieranie. Dodatkowo utrzymują one w prawidłowej pozycji staw skroniowo-żuchwowy, co zmniejsza odczucia bólowe. Nakładki  nie osłabiają natomiast siły mięśni. W tym celu stosuje się terapię toksyną botulinową.

 

Zabieg powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza, który wyznacza bezpieczne pole zabiegowe – omijające ważne elementy anatomiczne. Toksynę botulinową podaje się w iniekcji w ilości zależnej od napięcia mięśnia.

 

EFEKTY

 

Efekty zabiegu zauważalne są już po tygodniu. Obniżenie aktywności mięśni trwa od 4 do 6 miesięcy. Najlepsze efekty obserwowane są przy zastosowaniu trzech dawek toksyny botulinowej w trzymiesięcznych odstępach.

 

Dodatkową korzyścią leczenia jest zauważalna zmiana konturu twarzy. Rozrośnięty mięsień zmniejsza swoją masę, dzięki czemu „kwadratowa twarz” pacjenta staje się coraz bardziej owalna.

 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas! Umów się na konsultację i zabieg leczenia bruksizmu we Wrocławiu!

 

Wrocław, ul. Barycka 1/3
(wejście od ul. Prusa)

 


Czy wiesz, że:

Badanie zmian skórnych przez dermatologa oraz usuwanie tych, które budzą wątpliwości stanowi element profilaktyki zdrowotnej m.in. profilaktyki czerniaka.

Inne z tej kategorii

Laser Thunder MT

Najszybszy i najmocniejszy na świecie sprzęt do epilacji już dostępny w Kaniowscy Clinic we Wrocławiu!

MIRACOOL® – SKUTECZNA METODA WALKI Z TKANKĄ TŁUSZCZOWĄ

Zintegrowany system modelujący ciało

Nici liftingujące Silhouette Soft®

Nowy wymiar liftingu i biostymulacji

LASER ALMA HARMONY

Zyskaj zdrową i piękną skórę!

mail iconkontakt

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

Anty-spam:

Administratorem Twoich danych osobowych jest Derma Puls Centrum Dermatologii Estetycznej siedzibą we Wrocławiu przy ul. Baryckiej 1/3. Informujemy, że podanie przez Ciebie adresu e-mail jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa zawarte w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce poprawności. W razie pytań jesteśmy dostępni pod adresem: gabinet@dermapuls.com.pl